Święta po dziadowsku

Nie lubimy wielu rzeczy. Kiepskich komedii, nietrafionych prezentów (więc ich nie kupujemy), wstawania przed 5 i po 11, wychodzenia z ciepłego łóżka tylko po to, by sprawdzić czy drzwi wejściowe aby na pewno są zamknięte. A w święta najbardziej nie lubimy wyrzucać jedzenia.

Niestety, jeszcze nie udało nam się opanować sztuki – zrobić tyle, żeby wszystko zostało zjedzone. Główny problem stanowi tutaj mieszkanie z Teściową, która chce nakarmić cały świat i której wydaje się że w święta tylko my gotujemy, a reszta rodziny głoduje i do nas przychodzi się wreszcie najeść. Rzeczywistość wygląda jednak z goła inaczej.

Jadłospis na Wigilię

 1. Barszcz biały z grzybami – świetny też na ciepłe śniadanie świąteczne
 2. Ziemniaki
 3. Kapusta z grzybami
 4. Groch
 5. Ryba panierowana
 6. Pierogi ruskie
 7. Pierogi z kapustą i grzybami
 8. Barszcz czerwony z uszkami
 9. Krokiety z pieczarkami i suszonymi grzybami
 10. Gołąbki z pieczarkami
 11. Ryż z jabłkami – prywatnie nie cierpię
 12. Kasza z suszonymi śliwami
  + kompot śliwkowo-gruszkowy (chociaż powinien być z suszu, ale niewiele osób przepada, a pić coś trzeba)

Jak poradzić sobie z nadwyżką jedzenia w święta?

W przygotowaniach świątecznych bardzo istotna jest pusta zamrażarka. Warto ją maksymalnie opróżnić, by popakować do niej wszystko, co się da i potem przez miesiąc pozbawić się przyjemności gotowania na rzecz odgrzewania pierogów, krokietów lub innych tego typu smakołyków. W zamrażarce świetnie spisują się też niektóre ciasta np. serniki, makowce i wszelkie wypieki pozbawione masy budyniowej itp.

Poza zamrażarką warto mieć w zanadrzu – wujka/ciotkę, która nic nie przygotowywała na Wigilię i z otwartymi ramionami przyjmie jakiś pakuneczek z świątecznymi przysmakami, psa-wegatarianina albo inną wszystkożerną bestię (np. hodowlę drobiu u sąsiada), zero skrupułów.

 

// zdjecie: Rawpixel

Olga Opublikowane przez:

Żona Stefana. Niespełniona artystka która ostatecznie stwierdziła, że jest stworzona do poważniejszych celów (remontu?), niż malowanie portretów przechodniów na krakowskim rynku. Kocha gotować i spać.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *