Europejskie miasta, które inspirują

Europejskie miasta zachwycają różnorodnością i urokiem. Zabytkowe kamienice, nowoczesne wieżowce, urokliwe uliczki, parki, bulwary, przytulne kawiarenki to miejsca, które zapierają dech i inspirują. Klimat największych europejskich miast można odtworzyć także we własnym domu.

Europejskie miasta – Paryż zachwyca szykiem

Paryż to stolica mody, szyku i miłości. Nic dziwnego, że paryski styl w wystroju wnętrz nawiązuje do tych zagadnień. W mieszkaniu inspirowanym Paryżem nic nie jest przypadkowe, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło inaczej.

Francuski styl w salonie
Źródło: www.weranda.pl

Kwintesencją paryskiego szyku jest miksowanie starych i nowych elementów – można znaleźć tu wiekowe meble w towarzystwie sztuki nowoczesnej, dobrej jakości materiały i piękne zdobienia na ścianach, lustrach, kominkach i ramach obrazów. Idealnym tłem dla stylowych połączeń są śnieżnobiałe ściany i drewniana podłoga.

Europejskie miasta – designerski Londyn

Londyn to mieszanka wybuchowa – przenikają się klimaty arystokratyczne, etniczne, kulturowe. Trudno jednoznacznie określić londyński styl, bo można znaleźć tu wszystko. By poczuć klimat tego miasta – postaw na mocne kolory, energetyczne dodatki i miejski styl.

Aranżacje inspirowane Londynem
Źródło: www.pinterest.com

Do londyńskiego stylu świetnie pasują ceglane ściany, tapety i obrazy z widokiem miasta nocą, designerskie lampy i zegary imitujące zegary dworcowe. Nie może zabraknąć motywów typowych dla Londynu – czerwonej budki telefonicznej, dwupiętrowego autobusu lub brytyjskiej flagi. Zapomnij o uporządkowanej przestrzeni – Londyn tętni życiem i nie ma czasu na porządek.

Europejskie miasta – Sztokholm zaskakuje prostotą

Sztokholm to kolebka norweskiego stylu. Sztokholmskie mieszkania hołdują prostocie, naturze i nieskomplikowanym rozwiązaniom. Dominują tu jasne barwy, głównie biel, szarość i czarne akcenty. Ale także błękity, beże, zieleń i brązy.

Inspiracja Sztokholmem
Źródło: www.czterykąty.pl

Ulubionym materiałem do wykonania mebli jest drewno i wiklina. Wyposażenie ma prostą formę, a meble nie zagracają przestrzeni. Nie stosuje się tu zasłon i firanek, bo światło słoneczne dla Skandynawów jest bardzo ważne. Deficyty słońca rekompensują sobie sztucznym oświetleniem, kominkami i dużą ilością świec. Przytulny efekt dają tez miękkie naturalne materiały jak wełna, len, naturalne skóry np. owcze.

Europejskie miasta – Florencja przywiązuje do natury

Mieszkania we Florencji utrzymane są na ogół w stylu toskańskim. Cechuje je duże przywiązanie do natury i sielskich krajobrazów. Kolory jakie dominują w takich wnętrzach to głównie beże, żółcie, pomarańcze, oliwkowe zielenie i czekoladowe brązy. Znajdą się również przykłady mieszkań z chropowata tapetą, cegłami lub kamieniem na fragmentach ścian.

Styl włoski we wnętrzach
Źródło: www.inspirującakuchnia.pl

Włoskie wnętrza wypełnione są masywnymi meblami, głównie z drewna lub z elementami marmuru. Przywiązane są do rodzimej tradycji i niełatwo ulegają modom. Pełno tu bibelotów, porcelany i wygodnych mebli wypoczynkowych. W oknach obowiązkowo założone są moskitiery i okiennice, chroniące mieszkańców od upałów i insektów. W dekoracjach dużo jest nawiązań do wina, dobrego jedzenia i pięknych krajobrazów.

Europejskie miasta – temperamentna Barcelona

Styl barcelońskich mieszkań to kwintesencja Hiszpanii. Łączy w sobie sprzeczne żywioły, ogniste i ziemiste barwy oraz promienie słoneczne i morska bryzę. W tego typu wnętrzach nie sposób uniknąć mieszanki stylów i kolorów. Barcelończycy zatem odważnie eksperymentują z barwami, zestawiają granat z żółcią i pomarańczą, czerwień z zielenią, kaszmir z fioletem, a także turkus z błękitem.

Styl hiszpański we wnętrzach
Źródło: www.pinterest.com

W mieszkaniach Hiszpanów nie ma miejsca na powściągliwość, pełno w nich różnych faktur i deseni. Króluje drewno, kamień, len i bawełna. Tkaniny i materiały wyścielają podłogi, stoły, łóżka a czasem i ściany, pomieszczenia dzięki temu stają się bardziej przytulne i rustykalne. Dodatki często nawiązują do hiszpańskiej tradycji, dlatego łatwo trafić w aranżacjach na plakaty z wizerunkami byków, scenami z corridy, wachlarze i kastaniety powieszone na ścianach. Częstym elementem zdobniczym są również ciężkie donice i dzbany w mauretańskie zdobienia.

Różnorodność aranżacji miejskich stylów jest zaskakująca, gdyż czerpią one zarówno z nowoczesności jak i z tradycji, z cech swojego klimatu oraz walorów narodowych. Każde z europejskich miast jest specyficzne i wyjątkowe, dlatego znajdują naśladowców o różnych gustach i typach charakteru.

Olga Opublikowane przez:

Żona Stefana. Niespełniona artystka która ostatecznie stwierdziła, że jest stworzona do poważniejszych celów (remontu?), niż malowanie portretów przechodniów na krakowskim rynku. Kocha gotować i spać.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *