Styl industrialny – siła otwartej przestrzeni

Styl industrialny narodził się w latach 50. w USA, gdzie po recesji puste magazyny i pomieszczenia przemysłowe stały się idealną przestrzenią dla artystów. Ci zaaferowani dekorują je i przerabiają na swoje studia i mieszkania. Powstały w ten sposób specyficzny styl znalazł wielu fanów wśród miłośników miejskiego życia.

Istotne cechy stylu industrialnego

Podstawową cechą stylu industrialnego jest nieograniczona ścianami przestrzeń. Najlepiej sprawdzą się wysokie pomieszczenia z dużymi oknami. Styl ten nie boi się wyeksponować instalacji, rur, kabli, surowych, ceglanych murów i betonowych sufitów.

Przestronny salon w stylu industrialnym
Źródło: www.light-home.pl

Styl industrialny ze względu na bardzo oryginalne aranżacje i wyposażenie stał się synonimem dobrego gustu, pomysłowości i nowoczesnego stylu życia. Lubi niebanalne dodatki, pozwala tchnąć nowe życie w stare meble i wyposażenie z odzysku.

Styl industrialny lubi niebanalne dodatki
Źródło: www.lovingit.pl

Wnętrze industrialne w Twoim mieszkaniu


Styl industrialny nie jest zarezerwowany tylko dla poprzemysłowych przestrzeni. Przy odrobinie starań z całą pewnością uda Ci się go odtworzyć także w Twoim mieszkaniu. Postaraj się o otwartą przestrzeń, odsłoń fakturę ściany lub sztucznie ją stwórz – pomoże Ci kamień dekoracyjny lub struktury betonowe.

Tekstura na ścianie - styl industrialny
Źródło: www.castorama.pl


Podłoga może nawiązywać do fabrycznego stylu – postarzałe drewniane deski lub beton sprawdzą się idealnie. Dobrze jeśli podłoga będzie ciemna a sufit jasny, dodatkowo powiększymy tym zabiegiem przestrzeń. Przemysłowe wyposażenie, stare meble i lustra oraz minimalistyczne dodatki będą się świetnie komponować w otwartych wnętrzach, dodatkowo je powiększając.

Styl industrialny w jadalni
Źródło: www.kuchenny.com.pl

Kolory i materiały do industrialnych wnętrz

Styl industrialny korzysta głównie z naturalnej kolorystykibiele, brązy, szarości i czernie. Tak jak i w każdej aranżacji tak i tu, można kolorystykę wzbogacić o intensywne akcenty. Mocne kolory, które sprawdza się w roli akcentu to czerwony, żółty, pomarańczowy, kobaltowy niebieski, turkusowy lub butelkowa zieleń.

Dodatki do wnętrza industrialnego w intensywnych kolorach
Źródło: www.ladnydom.pl


Styl loft szczególnie dobrze
wygląda w towarzystwie materiałów nawiązujących do fabryk i magazynów. Mogą to być metalowe lampy kreślarskie, stoliki kawowe ze starej miedzianej blachy, regały z chromowanej stali, metalowe szafki jakby z fabrycznej szatni.

Aranżacja wnętrza z cegłą - styl industrialny
Źródło: www.dom.pl

Kolejny uwielbiany przez industrial materiał to cegła. Najlepiej jeśli jest naturalna, ale możliwe są również aranżacje z kafelkami przypominającymi cegłę lub z fototapetą przedstawiającą stary mur.
Również beton powinien znaleźć swoje zastosowanie w industrialnym wnętrzu. Szczególnie dobrze będzie wyglądał w łazience, lub na kuchennej ścianie, a także jako wykończenie sufitu.

Fototapeta z cegłą w loftowym stylu
Źródło: www.jakbudowac.pl

Meble do wnętrz – styl industrialny


Meble w industrialnych wnętrzach wykonane głównie z drewna, metalu lub szkła. Często nawiązują formą i kształtem do różnych przedmiotów przemysłowych. Mogą nimi być metalowe szafki, obrotowe taborety lub nawet warsztatowe stoły.

Meble do industrialnego wnętrza
Źródło: www.najpiekniejszemeble.com


Przemysłowy charakter nie zwalnia nas z wygody, łóżko, fotele oraz kanapa wypoczynkowa powinny być bardzo komfortowe i wygodne. Duża i komfortowa kanapa w salonie może być obita skórą lub inną tkaniną w naturalnym kolorze.

Meble wypoczynkowe do salonu - styl industrialny
Źródło: www.internityhome.pl

W stylu industrialnym niezwykła jest duża możliwość i swoboda aranżacji. Mimo konieczności minimalizacji dodatków i ozdób styl pozostawia wiele miejsca na indywidualizm. Możliwość samodzielnego skomponowania wyposażenia, odnowienia i przearanżowania sprzętu na zupełnie inne potrzeby daje ogromne pole do indywidualnych i niezwykle oryginalnych aranżacji.

Olga Opublikowane przez:

Żona Stefana. Niespełniona artystka która ostatecznie stwierdziła, że jest stworzona do poważniejszych celów (remontu?), niż malowanie portretów przechodniów na krakowskim rynku. Kocha gotować i spać.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *