9 rad na zachowanie minimalizmu we wnętrzu

Zachowanie minimalizmu we wnętrzu nie jest łatwe i wymaga znajomości zasad kompozycji, psychologii kolorów i materiałów. W minimalizmie wszystko, co pojawia się we wnętrzu ma ogromne znaczenie. Jak poradzić sobie z tak wymagającym projektem?

minimalizm-we-wnetrzu
Źródło: www.e-aranżacje.pl

Po pierwsze – przestrzeń

Minimalistyczne wnętrza zazwyczaj dysponują sporą powierzchnią. Dlatego lepsze efekty aranżacyjne osiągniemy w dużym przestrzennym salonie niż w małej kawalerce. Unikaj podziałów za pomocą ścianek, kotar czy kolorów na ścianie. Minimalistyczne wnętrze ma tworzyć jedną spójną całość.

Po drugie – gładkie ściany

W minimalistycznym wnętrzu najlepiej zrezygnować z dekoracji ściennych lub ograniczyć je do minimum. Gładkie jednokolorowe ściany, elementy betonu lub cegły to jedyne ozdoby dopuszczalne w tym stylu.

Po trzecie – jednolita podłoga

Zrezygnuj ze wzorów na podłodze. W przypadku podłóg betonowych i żywicznych dobrze, aby zachowały jednolity kolor. Wybierając parkiet lub panele zdecyduj się na szerokie deski.

Po czwarte proporcje


Rozmiar mebli dostosuj do wielkości pomieszczenia. Duży salon – duża szafa, mały – może wystarczy komoda? Minimalistyczne meble są zazwyczaj dość masywne i proste w formie – rozłożysta sofa, duża komoda, lustro z ascetyczną ramą.

Po piąte – więcej światła


Oświetlenie w minimalistycznym wnętrzu ma ogromne znaczenie. Duże okna, lustra, jasne kolory o lampy dające wyraźne światło – o tym nie można zapomnieć. Poza oświetleniem sufitowym, warto zdecydować się na lampy boczne (np. ścienne kinkiety) i podłogowe.

Po szóste – prostota

Meble o prostej, geometrycznej formie, gładkie jednokolorowe fronty, dobrej jakości materiały – tego szukaj wybierając wyposażenie do minimalistycznego wnętrza. Jeśli masz dylemat czy zdecydować się na jedną dużą szafkę lub 2-3 mniejsze – zawsze bierz jedną. Im mniej, tym lepiej.

Po siódme – odpowiednie kolory

Minimalizm najbardziej lubi biel, czerń i szarość, a także naturalne kolory materiałów użytych do aranżacji. Aby zachować minimalizm we wnętrzu, największe ściany pomaluj w jednolitym kolorze, na mniejszych możesz pokusić się o fakturę np. betonu.

minimalistyczne-kolory-w-salonie
Źródło: www.dombezgranic.pl

Po ósmemateriały

Chrom, drewno, cegła, kamień, beton, szkło to najbardziej odpowiednie materiały w minimalistycznych aranżacjach. Wraz z odpowiednim kolorem mogą stanowić piękne wykończenie mieszkania.

Po dziewiąte – nutka przytulności

Minimalistyczne wnętrze nie zawsze musi być surowe. Dodanie do głównych kolorów jednego cieplejszego akcentu uprzyjemni wnętrze. Wnętrze ocieplą również materiały – drewno na podłodze, dywan z długim włosiem, wełniany koc na fotelu.

Ze stylem minimalistycznym jest trochę jak z modą. Pewne rozwiązania po prostu zawsze będą piękne. Niektóre zestawienia kolorów, kompozycji i dodatków zawsze będą ponadczasowe i możemy mieć pewność, że za 10, 20 lat wciąż będą z powodzeniem używane w aranżacjach. Zachowanie minimalizmu we wnętrzu pozostaje więc najbardziej bezpiecznym i uniwersalnym wyborem w wyposażeniu wnętrz.

Olga Opublikowane przez:

Żona Stefana. Niespełniona artystka która ostatecznie stwierdziła, że jest stworzona do poważniejszych celów (remontu?), niż malowanie portretów przechodniów na krakowskim rynku. Kocha gotować i spać.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *