Podróż w czasie czyli styl retro

Pewnie już wiecie, że lubię czerpać inspiracje ze stylu PRL. W światowej wersji styl retro zachwyca nie tylko mnie. Retro to prawdziwa gratka dla fana kinematografii. To właśnie znany z wielkiego ekranu styl retro lat 50., 60. i 70. XX wieku stanowi największe inspiracje do urządzania wnętrz. Dziś ode mnie garść inspiracji na ten temat!

Styl retro – kolory

Gama kolorystyczna w stylu retro jest ogromna. To kolorystyka gumy balonowej (róż, żółty, błękit, turkus), starych filmów (beż, oliwka, granat, czerwień, czerń i biel) i wpływy sztuki pop-art (intensywne kolory) oraz czasów dzieci kwiatów (kolory ziemi – brązy, zgaszone zielenie, musztardowy, śliwkowy, głębokie czerwienie).

styl retro sofa

Kolorystyczny rozmach stylu retro wynika z barwnych lat, do których się odwołuje. To, w jakim kierunku chcesz poprowadzić swoją aranżację, determinuje też kolorystykę, na jaką musisz się zdecydować. Jeśli wybierzesz stylistykę pinup girl, w Twoim mieszkaniu pojawią się tapety w czarno-białą kratę i czerwone dodatki. Jeśli wolisz stare filmy z Audrey Hepburn – postawisz na plakaty w dużym formacie, turkus Tiffany’ego i delikatne złote akcenty. A jeżeli tęsknisz za czasami PRLu – zdecydujesz się na geometryczne fototapety i fantazyjne drobiazgi z targu staroci.

styl retro kolory

Meble w stylu retro

Mieszkanie w stylu retro nie musi przypominać muzeum. Wystarczy wprowadzić do nowoczesnego wnętrza kilka charakterystycznych elementów. Najlepiej sprawdzą się do tego zadania meble – oryginalne lub te stylizowane na starsze. Warto wybrać się na strych babci lub kiermasz staroci, by znaleźć coś stylowego w dobrej cenie. My np. mamy tego pod dostatkiem.

styl retro salon

Przykładem mebli w stylu retro są: stolik kawowy w kształcie nerki z lakierowanym blatem, fotel w kształcie kuli, sofa marshmallow, która przeszło od ponad pół wieku należy do flagowych mebli sprzedanych w USA. W Polsce do klasyków należy fotel 366, który stał się niezwykle popularny w czasach PRL-u. Składa się z tapicerowanego siedziska z oparciem i drewnianego stelaża z podłokietnikami.

Jak wam się podoba sofa marshmallow? Odnalazłaby się w polskich domach?

Stefan Opublikowane przez:

Człowiek z brodą. Fan piłki nożnej, mięsa i motocykli. Większość czasu spędza w przydomowym warsztacie, usmarowany od stóp do głów w smarze. Jako jedyną słuszną ekipę remontową uznaje Szwagra.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *